تکنولوژی

صدای ۳۶۰ درجه، از رویا تا واقعیت

صدای ۳۶۰ درجه، Surround، دالبی و … اصطلاحاتی است که در دنیای پخش موسیقی دائم شنیده می‌شوند. هر کدام از این کلمات به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی به دایره ی لغات ما افزوده شده‌اند. شرکت‌های مختلف بزرگ و کوچک بسیاری به دنبال ارتقا کیفیت هدفون‌ها، اسپیکرها و سایر محصولات خود تلاش می‌کنند تا بهترین صدا را به گوش برسانند اما در میان این شرکت‌ها سونی یک گام پیش است.

در نمایشگاه CES امسال، سونی از تکنولوژی رونمایی کرد که صنعت موزیک را دچار تحولی اساسی می‌کند. سونی پیشتر در سال ۲۰۱۹ مراحل اولیه و دورنمایی از صدای ۳۶۰ درجه خود را در نمایشگاه CES ارائه داد اما بعد از گذشت دو سال در نمایشگاه امسال، سونی این تکنولوژی را به طور کامل در اختیار کاربران قرار داد.

صدای ۳۶۰ درجه چیست؟

می‌دانیم که صدا از به ارتعاش درآمدن مولکول‌های هوا، اجسام و گوش انسان شنیده می‌شود. بنابراین هر صوتی فرکانس خود را ایجاد می‌کند. آنچه که تا به حال در سیستم‌های صوتی استفاده شده‌است، همین تفاوت فرکانس‌ها و تمایز آن‌ها در گوش است. این تفاوت‌ها منجر به ساخت تمامی این ادوات شده‌است. با پیشرفت تکنولوژی تا حدودی عمق صدا نیز در ساخت این وسایل در نظر گرفته‌شد.

شبیه سازی کره ای شکل در صدای 360 درجه

کاری که سونی کرده، در واقع درنظر گرفتن عمق، ارتفاع و برخورد صوت با محیط اطراف است. مشخص است که صدا همواره از یک ارتفاع مشخص به گوش انسان نمی‌رسد بنابراین شنیدن اصوات از ارتفاع‌های مختلف نیز برای گوش انسان متمایز است. همینطور صداهایی که از فواصل دور و نزدیک به گوش می‌رسند، پس از برخورد با اشیا یا موانع منحرف می‌شوند و نحوه‌ی رسیدن آنها به گوش متفاوت است. سونی همه‌ی این عوامل را در نظر گرفته‌است. برای مشخص‌تر شدن، در نظر بگیرید که در مرکز یک کره نشسته‌اید و صداهای گوناگون را از ارتفاع و زوایای مختلف می‌شنوید. تکنولوژی صدای ۳۶۰ درجه سونی نیز همین شبیه‌سازی را در نظر می‌گیرد.

صدای ۳۶۰ درجه در هدفون‌ها

مهم‌ترین یا شاید برترین ویژگی این تکنولوِژی، عدم نیاز آن به خریداری هدفون‌های خاص است. سونی لیستی از هدفون‌های خود را منتشر کرده‌است که از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند. قرار است به زودی لیستی از سایر هدفون‌های دیگر شرکت‌ها نیز منتشر شود. برای شروع استفاده از این تکنولوژی باید یک عکس از گوش خود برای اپلیکیشن مخصوص سونی بگیرید. سونی شکل گوش را آنالیز کرده و با توجه به شکل خاص هر گوش هدفون را به گونه‌ای تنظیم می‌کند تا بهترین حالت شنیدن ایجاد شود. لازم به ذکر است که هدفون شما باید دارای اپلیکیشن معرف به اندروید یا آی‌او‌اس باشد. دیگر مشخصه‌ی لازم برای این تکنولوژی وجود یک اپلیکیشن استریم موزیک مانند Amazon Music HD است. لیستی از نرم‌افزارها و البته موزیک‌های خاصی که از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند، منتشر شده است که همه‌ی آنها پولی هستند.

لیست اپلیکیشن های استریم موزیک 360 درجه

تجربه‌ی گوش کردن به موسیقی با استفاده از تکنولوژی صدای ۳۶۰ درجه، نزدیک‌ترین تجربه به شنیدن صدای واقعی در یک استودیو یا کنسرت است. این تکنولوژی نیاز به هدفون‌ یا اسپیکر خاص ندارد و به مرور آهنگ‌ها و کنسرت‌های بیشتری پخش خواهند شد که از این تکنولوژی پشتیبانی کنند. آنچه که سونی انجام داده این صنعت گسترده را یک گام به جلو سوق داده‌است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد لیست هدفون‌ها یا اپ‌های استریم موزیک می‌توانید اینجا را کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا