کسب و کار

بیدود، اولین دوچرخه‌ی اشتراکی ایران

سال‌ها است که مشکل آلودگی شهرهای بزرگ ایران به خصوص تهران، به عنوان یکی از بزرگترین مشکلات و موانع زندگی در این شهر یاد می‌شود. انواع طرح‌های مختلف نیز برای حل مشکل ترافیک و آلودگی در تهران مطرح شدند ولی هیچ‌کدام هنوز نتوانسته‌اند این مشکل را برطرف کنند.

اگر به تازگی در سطح شهر تهران رفت و آمد کرده‌ باشید در برخی از نقاط پرتردد شهر ایستگاه‌هایی نارنجی رنگ توجه شما را جلب می‌کنند. ایستگاه‌هایی با تعداد زیادی دوچرخه و نام بیدود.

بیدود اولین سرویس دوچرخه‌ی اشتراکی در ایران است. مشابه آنچه که سال‌ها است در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا در جریان است، برای اولین بار در ایران سرویس اشتراکی دوچرخه نیز به تازگی به راه افتاده است. این استارتاپ با همکاری شهرداری شهر تهران آغاز به کار کرده است و بانی آن شرکت پاک چرخ ایرانیان است.

ثبت نام

عملکرد کلی بیدود (Bdood) مشابه همان تاکسی‌های اینترنتی است اما اندک تفاوت‌هایی نیز در این سیستم وجود دارد. برای کرایه‌ی دوچرخه اولین کار نیاز به دانلود و نصب برنامه‌ی آن است. دانلود این نرم‌افزار برای اندروید در کافه‌ بازار و برای آی‌او‌اس در سیب‌اپ وجود دارد. بعد از دانلود و نصب برنامه نیاز به مشخصات شخصی برای ثبت نام در آن است.

بعد از فرایند ثبت نام مبلغی برای شارژ اولیه و ثبت نام اولیه نیاز به پرداخت است. مبلغ ثبت نام ۱۵۹ هزار تومان است و بیمه‌نامه‌ی آن نیز حدود ۳۰۰ هزار تومان است که مبلغ بیمه‌نامه نیازی به پرداخت کامل ندارد. در نهایت مبلغ کل پرداختی ۱۸۹ هزار تومان خواهد بود.

عملکرد

همان‌طور که ذکر شد نحوه‌ی کلی کار مانند تاکسی‌های اینترنتی است. برای استفاده از دوچرخه‌ی اشتراکی، بعد از نصب برنامه نزدیک‌ترین دوچرخه یا ایستگاه‌ آنها بر روی نقشه‌ی شهر در برنامه قابل مشاهده است. به نزدیک‌ترین دوچرخه مراجعه می‌کنید و با استفاده از سیستم کد QR قفل هوشمند دوچرخه را باز می‌کنید. آغاز سفر را انتخاب کرده و سفر خود را شروع می‌کنید.

بعد از پایان سفر و رسیدن به مقصد می‌توانید دوچرخه را مجددا با استفاده از قفل هوشمند آن قفل کنید و در جای مناسبی پارک کنید. شرکت خود با استفاده از GPS دوچرخه‌ها را جمع‌آوری می‌کند. اما بهتر است که اگر در مسیر پارکینگ دوچرخه‌ها وجود دارد دوچرخه در همان پارکینگ قفل و تحویل داده شود.

هزینه‌ی سفر بر اساس مسافت و زمان محاسبه می‌شود و از اعتباری که درون اپلیکیشن شارژ شده ‌است پس از پایان سفر، به طور خودکار کسر می‌شود. بدین ترتیب فرایند پرداخت نیز به راحتی انجام می‌گیرد. در طول سفر اگر مشکلی ایجاد شود می‌توان با استفاده از اپلیکیشن و در بخش گزارش خرابی، به راحتی این مورد را گزارش کرد در سریع‌ترین زمان دوچرخه جمع‌آوری شود و به آن رسیدگی شود.

در شهرهای بزرگی مانند تهران حجم ترافیک گاها به حدی است که رفتن یک مسیر کوتاه نیاز به زمان زیادی دارد. از آن طرف استفاده از مترو یا اتوبوس به دلیل شلوغی بیش از حد شاید برای بسیاری خوشایند نباشد. استفاده از دوچرخه برای مسیرهای کوتاه می‌تواند سریع‌ترین راه حل برای سفر باشد.

 نیاز به یک سرویس اشتراکی و هوشمند برای دوچرخه سال‌ها حس می‌شد و خود شهرداری ایستگاه‌های تحویل دوچرخه را نیز راه اندازی کرد اما به دلیل مشکلات فراوان این طرح با استقبال عمومی همراه نشد. مشکلاتی که تماما در سیستم بیدود برطرف شده و این سیستم به دلیل هوشمندی و استفاده از امکاناتی مانند اینترنت و GPS توانسته تمامی گامی نو در جهت پاکیزگی شهر تهران بردارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا