چهـــــارشنبه

چهارشنبه، معرفی فیلم A Star Is Born

“آغاز یک رویا”، “باور داشتن” هر دو مفاهیمی هستند که هر انسانی آن را به راحتی می‌پذیرد و درک می‌کند. اضافه کردن کمی موسیفی، یک بازیگر و یک خواننده می‌تواند این مفاهیم را تبدیل به فیلمی موفق کند. A Star Is Born نام فیلمی است که در سال ۲۰۱۸ ساخته و در اواخر همان سال و اوایل سال ۲۰۱۹ اکران عمومی شد. پایه‌ی داستان فیلم همان مفاهیمی است که در ابتدای نوشته ذکر شد.

بردلی کوپر (Bradly Cooper) بازیگر نام آشنای سینمای هالیوود و لیدی گاگا (Lady Gaga) خواننده‌ی مشهور آمریکایی بازیگران اصلی این فیلم هستند. فیلم بر اساس رمانی با همین نام ساخته شده و کاگردانی آن را خود بردلی کوپر بر عهده داشته‌است.

داستان فیلم اما یک کلیشه‌ی تکراری است که بارها در فیلم‌های موزیکال در دنیا دیده‌شده است. جک Jack (با بازی بردلی کوپر) یک خواننده‌ی مشهور سبک کانتری است که اعتیاد به مواد مخدر و الکل شهرت و کارهای وی را دچار آسیب کرده و جک در حال از دست دادن موقعیت شغلی و موفقیت‌های خود است.

در پایان یکی از اجراها، جک به همراه دوستان و تیم همراه خود در باری با اجرای خیره کننده‌ی الی Ally ( با بازی Lady Gaga) مواجه می‌شود. آغاز روابط جک و الی در همین بار رقم می‌خورد. جک، الی را به یکی از کنسرت‌های خود دعوت می‌کند و در آن کنسرت به اصرار جک، الی به روی صحنه می‌رود و آهنگی را به کمک هم اجرا می‌کنند. سپس هر دو توری را آغاز کرده و در طول این کنسرت‌ها روابط عاشقانه‌ای بین آنها شکل می‌گیرد.

ماجراهای فیلم ادامه پیدا می‌کند که به منظور جلوگیری از اسپویل شدن آن، خط داستانی کامل توضیح داده نمی‌شود.

آنچه که فیلم A Star Is Born را تماشایی می‌کند بازی درخشان Lady Gaga و البته کارگردانی بردلی کوپر است. تجربه‌ای جدید برای این دو نفر که البته با موفقیت زیادی همراه شده‌است. Lady Gaga در زمینه‌ی خوانندگی در سبک پاپ، آثار درخشانی از خود به ثبت رسانده و تا به حال موفق به کسب ۶ گرمی (Grammy) شده‌است. ( گرمی معتبرترین جایزه موسیقی سال در دنیا است). این خواننده اما در صنعت سینما زیاد پر کار نبوده و اولین تجربه‌ی جدی و بزرگ او همین فیلم و همکاری وی با بردلی کوپر است. از طرف دیگر بردلی کوپر نیز بازیگری مطرح در هالیوود است که نقش‌های بسیاری در فیلم‌هایی نظیر Silver Linings Playbook، American Sniper و American Hustle اجرا کرده‌است. وی برای ایفای چنین نقش‌هایی تا به حال ۷ بار نامزد کسب جایزه اسکار شده‌است.

 A Star Is Born اولین تجربه‌ی کارگردانی بردلی کوپر است. تجربه‌ای که هم در گیشه و هم از نظر منتقدان تا به حال موفق بوده‌است. پروژه‌ی این فیلم از سال ۲۰۱۱ آغاز شد و در مراحل اولیه قرار بود کلینت ایستوود (Clint Eastwood) با همکاری Beyonce دیگر خواننده مطرح آمریکایی، این فیلم را بسازند اما بنا به دلایلی ساخت این فیلم در آن زمان متوقف شد. بالاخره در سال ۲۰۱۶ بازیگران مشخص شدند و از سال ۲۰۱۷ ساخت فیلم آغاز شد.

داستان کلیشه‌ای فیلم و مفاهیم ساده‌ی آن با صدای بی‌نظیر لیدی گاگا به همراه کارگردانی بردلی کوپر که توانسته از خواننده بازی‌ بگیرد، در کنار هم باعث شده تا این موزیکال برای یک آخر هفته کاملا مناسب باشد. فیلم کمی نگاه متفاوت‌تری را نسبت به موسیقی و روابط آن نشان می‌دهد و همین نگاه و عوامل ساخت آن باعث شده تا یکی از شانس‌های گرفتن اسکار در سال ۲۰۱۹ باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا